Ekogroszek

Ekogroszek

Tylko sprawdzone produkty!

EKOGROSZEK jest paliwem stałym produkowanym na bazie wysokiej jakości, nietoksycznego i bezpiecznego dla środowiska węgla kamiennego, przeznaczonym do wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych kotłach retortowych. Piece te są ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi, które mogą by wykorzystywane do zaopatrywania w energię cieplną gospodarstw domowych, dużych obiektów komunalnych oraz obiektów przemysłowych.

Ekogroszek w procesie wytwórczym pozyskuje zmniejszoną zawartość siarki oraz popiołu, sprawiają iż uzyskany węgiel spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską przez co kwalifikuje go, jako surowiec ekologiczny.

PODSTAWOWE PARAMETRY EKOGROSZKU:

• Granulacja: 5-25mm (wymiar ziarna)

• Zawartość popiołu najlepiej aby była jak najniższa – w naszym ekogroszku już od 3% zawartości.

• Zdolność spiekania – (wg. metody Rogi ) im niższa tym lepiej wg polskich norm ekogroszek nie powinien mieć więcej niż 20RI na ogół trzeba znaleźć równowagę pomiędzy zdolnością do spiekania a kalorycznością – w naszym ekogroszku liczba Rogi waha się od 0 do 17RI w zależności od pochodzenia węgla.

• Wartość opałowa Qri najlepiej w zakresie od 24500kj/kg do 27000kj/kg, ekogroszek nie mieszczący się w tych zakresach może nie dawać tyle ciepła lub mieć większą zdolność do spiekania.

Uwaga!!! Często nieuczciwi sprzedawcy podają zamiast wartości opałowej podają ciepło spalania sugerując, że najtańszy ekogroszek czeski lub brunatny ma takie same parametry jak dobry polski ekogroszek.

• Zawartość siarki Srt im mniej tym lepiej najlepiej aby nie przekraczała 1,2%

• Wilgotność – każdy węgiel i ekogroszek również posiada swoją naturalną wilgotność i najlepiej aby taki trafił do Państwa pieca. Eko groszek i węgiel podczas produkcji jest płukany i zanim trafi do worków jest składany na hałdzie w okresie letnim nie ma problemu ponieważ zdąży wyschnąć zanim zostanie zapakowany ale w okresie zimowym do sprzedaży trafia mokry. My prawdopodobnie jako jedna z niewielu firm przechowujemy ekogroszek pod zadaszeniem aby ta wilgotność nie była wyższa niż naturalnie występująca.

DLACZEGO EKOGROSZEK?
Zalety ogrzewania ekogroszkiem w piecach retortowych

  • Automatyczne kotły retortowe są efektywnymi i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, w których proces spalania odbywa się całkowicie bezdymnie, a emisja szkodliwych gazów cieplarnianych jest kilkakrotnie niższa od dopuszczalnej normy co pozwala na spełnienie surowych norm ekologicznych wprowadzonych w naszym kraju po przystąpieniu do Uni Europejskiej.
  • Spalanie odbywa się w ciągły sposób, dzięki temu oszczędność węgla w stosunku do zwykłych kotłów węglowych jest dość duża (na poziomie 10%-12%) i temperatura jest wystarczająca do otrzymania żądanej temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania.
  • Elektroniczny układ sterowania kotłem pozwala na programowanie procesu spalania ekogroszku w zależności od warunków eksploatacyjnych i pogodowych. Obsługa kotła ogranicza się do uzupełnienia zbiornika na węgiel ekogroszkiem i usuwania popiołu raz na 3-5 dni. Całą pracą kotła (nadmuch, podawanie węgla) steruje układ elektroniczny, który pozwala na utrzymanie żądanej temperatury wewnątrz pomieszczenia.
     
  • Kotły retortowe mogą być również wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, która przy niskim koszcie jest dostępna przez cały dzień.