Drewno kominkowe

Drewno Kominkowe

Idealne na zimne wieczory przy kominku!

DREWNO KOMINKOWE jest szczególnym rodzajem drewna opałowego, przeznaczonym do palenia w kominkach. Preferowane jest drewno gatunków liściastych w postaci szczap oraz klocków. Tradycyjne drewno opałowe przeznaczone do palenia w piecach c.o. nie posiada takich wymagań jak do kominka. Wykorzystuje się również gatunki iglaste, drewno może być też bardziej rozdrobnione, np. do postaci zrębków lub wiórów, czasem posiada zgniliznę i jest zasiedlone przez owady. W zwykłym piecu można spalić prawie wszystko, czyli również korę, trociny, wióry, kartony a nawet stare kapcie… Niestety kominek stawia w stosunku do opału sporo większe wymagania. Drewno kominkowe to starannie wyselekcjonowany opał z wybranych gatunków liściastych w postaci szczap oraz klocków.

Pelletex Kielce Pellet Drewno Kominkowe Ekogroszek

Drewno do kominka to wysokokaloryczne gatunki liściaste. Gatunki iglaste nie są polecane z powodu mniejszej gęstości drewna, ale również ze względu na zawartości żywicy, która powoduje większe zanieczyszczenie kominka. Drewno żywiczne posiada też większą palność i spala się zbyt szybko i intensywnie.

Gatunki drzew liściastych dzielą się umownie na tzw. twarde oraz miękkie i chodzi oczywiście o twardość drewna w stanie świeżo po ścięciu. Gatunki twarde mają większą wartość opałową gdyż twardość drewna jest związana z gęstością oraz ciężarem drewna i co za tym idzie z kalorycznością. Twardość drewna można w prosty sposób sprawdzić zagłębiając w drewnie ręcznie jakiś ostry przedmiot metalowy, np. gwóźdź lub kluczyk samochodowy.

Do gatunków drzew liściastych zaliczamy:
Drewno twarde: grab, buk, dąb, klon.
Drewno miękkie: lipa, olcha, wierzba, topola.